Zadzwoń do nas

Blog

Peelingi latem - prawdy i mity.
25.08.2022

Poznaj najczesciej powtarzane mity i niepodważalne fakty o peelingach latem!


Prawdy i mity o peelingach i lecie

 

Powiedzenie, że peeling latem to niemądry pomysł, obecnie można włożyć między bajki. Ponieważ jednak żadne uogólnienie nie jest dobre, a w każdej legendzie jest ziarnko prawdy, dlatego wyjaśniamy, jak w nowoczesnej medycynie estetycznej wygląda kwestia stosowania eksfoliacji – w tym peelingów medycznych – latem.

 

Mity o peelingu latem

Jest ich kilka. Najważniejszy z nich dotyczy przyzwolenia na złuszczanie mechaniczne naskórka i zakazu stosowania peelingów chemicznych latem, a także podczas słonecznej wiosny czy jesieni. Kolejny mit wiąże się z zaleceniem niestosowania peelingu medycznego przed urlopem – szczególnie, kiedy w planach jest wyjazd w tropiki. Jeszcze inny głosi, że po złuszczeniu naskórka, a w szczególności po eksfoliacji kwasami, nie wolno mieć jakiegokolwiek kontaktu ze słońcem. W najbardziej rygorystycznej wersji rzekomo po wykonaniu peelingu chemicznego latem skóra trwale uwrażliwia się na działanie promieni słonecznych i już nigdy nie będzie można się opalać.

 

Prawda o złuszczaniu naskórka i peelingach chemicznych latem

Dzięki nowoczesnym technologiom i odkryciom medycyna estetyczna dysponuje rozwiązaniami, które umożliwiają przeprowadzanie także latem bezpiecznych zabiegów złuszczania marwego naskórka, również kwasami. Niektóre peelingi wręcz warto stosować tuż przed okresem wakacyjnym albo w trakcie lata – kiedy pojawią się spowodowane słońcem plamy pigmentacyjne. Warto, ponieważ po eksfoliacji następuje wyrównanie kolorytu skóry, a dodatkowo pobudzane są procesy obronne i prowadzące do bioodnowy tej tkanki.

Oczywiście, nie wszystkie rodzaje eksfoliacji można stosować w okresach, kiedy słońca jest najwięcej. Dotyczy to głównie niewielkiej części peelingów medycznych – tych, w których kwasy działają na głębiej położone warstwy skóry. Powód, dla którego nie powinny być one wykorzystywane latem, związany jest z aktywnością melanocytów – komórek wytwarzających melaninę, barwnik nadający kolor skórze. Komórki te bowiem bardzo aktywnie odpowiadają na działanie promieni słonecznych – pod ich wpływem zwiększają wytwarzanie melaniny. Ponieważ melanocyty leżą w warstwie podstawnej naskórka, dlatego głęboka eksfoliacja może doprowadzić do sytuacji, w której komórki te będą silniej niż dotychczas reagować na słońce. Może to doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień na skórze. Z tego powodu peelingi, które działają jedynie na wierzchnie warstwy naskórka – zarówno mechaniczne, jak i chemiczne – są latem bezpieczne.

Ziarnem prawdy tkwiącym w mitach o peelingach latem jest to, że po złuszczeniu naskórka opalanie się jest wysoce niewskazane. Faktycznie – po eksfoliacji, głównie po wykorzystaniu peelingów z kwasami, należy przez pewien czas bezwzględnie unikać kontaktu skóry ze słońcem. Jednak potem skóra może być rozsądnie wystawiana na działanie jego promieni i pod warunkiem, że stosuje się kosmetyki z wysokim filtrem UV (co zresztą czynić powinien każdy, komu zależy na uniknięciu fotostarzenia się skóry).

 

Najlepsze peelingi na lato

Warstwy martwego naskórka można latem złuszczać z zastosowaniem metod fizycznych lub kwasów organicznych, dopasowanych do typu cery i problemów skórnych. Preparaty wykorzystywane do eksfoliacji w okresie, kiedy słońce operuje mocno, powinny działać powierzchniowo. Dosłownie na moment przed urlopem lub tuż po nim, kiedy od razu czeka nas powrót do pracy, można wykonać peeling kawitacyjny albo mikrodermabrazję. Po eksfoliacji kwasami warto natomiast zarezerwować dla skóry kilka dni spokoju – mimo że współczesne peelingi medyczne nie powodują widocznego złuszczania. Jest to bardzo ważne, ponieważ okres kanikuły zachęca wręcz do szaleństw. Kwasy, które można bezpiecznie stosować latem, to głównie kwas migdałowy, ferulowy, azelainowy, laktobionowy i mlekowy, a także mieszanki tych i innych kwasów.

Poprzez peelingi medyczne wykonywane latem można poprawić stan skóry z trądzikiem młodzieńczym, różowatym i bliznami potrądzikowymi, a także pozbyć się plam pigmentacyjnych, przebarwień posłonecznych czy pozapalnych, ostudy czy plam soczewicowatych. Kwasy zadziałają też nawilżająco i liftingująco na skórę.

Pamiętajmy, że peelingów, szczególnie medycznych, nie wykonuje się na skórze świeżo opalonej, ponieważ jest ona zwyczajnie podrażniona przez promienie słoneczne (takiej skórze potrzebne jest ukojenie lub zabieg z kwasem hialuronowym, aby poprawić jej nawilżenie). Eksfoliacja kwasami jest też niewskazana u kobiet w ciąży, przy aktywnej opryszczce i zapalnych zmianach na skórze.

Jak widać, ograniczeń do stosowania peelingów latem, szczególnie chemicznych, jest naprawdę niewiele. Jeśli weźmie się jeszcze pod uwagę fakt, że niektóre składniki (jak na przykład kwas ferulowy) wykazują działanie fotoochronne, czyli zabezpieczają skórę przed wpływem promieniowania UV, które m.in. niszczy kolagenowe włókna w skórze, to w czasie letnim z zabiegów eksfoliacji nie tylko można, ale warto korzystać.

 

Końcówka lata lub okres po urlopie to nadzwyczaj dobry czas na wykonanie peelingu, gdyż zabieg pomoże pozbyć się powakacyjnych przebarwień posłonecznych jeszcze przed powrotem do pracy. Dlatego już dziś zadzwoń do Lenartowicz Clinic i umów się na wizytę. Z szerokiej oferty peelingów na lato wybierzemy zabieg idealnie dobrany pod potrzeby Twojej skóry.

Tagi: peeling latem, peelingi medyczne latem, peelingi chemiczne latem, peelingi na lato, eksfoliacja kwasami, peeling medyczny przed urlopem


Zadzwoń +48 888 264 686 albo napisz : biuro@lenartowiczclinic.pl
< Powrót do listy
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.