Zadzwoń do nas

Blog

Kwas hialuronowy – mistrz w nawilżaniu i wypełnianiu !
31.08.2020

Czy wiesz, że potrafi zdziałać prawdziwe cuda ?


Kwas hialuronowy przebojem wdarł się do medycyny estetycznej, kosmetologii, i innych dziedzin medycznych. Nieprzypadkowo – cechuje się bowiem fenomenalną wręcz zdolnością do wiązania wody: jedna jego cząstka może związać aż 250 molekuł wody ! Sekret tej skuteczności tkwi w chemicznej naturze tego związku – bo choć mówimy o nim kwas hialuronowy , tak naprawdę jest to... cukier .
 
Kwas hialuronowy należy do polisacharydów, a więc cukrów na tyle złożonych, że budujące je cząsteczki tworzą rozgałęzione łańcuchy. W rozgałęzieniach tych może zostać uwięziona woda. Kwas hialuronowy jest więc biopolimerem. Bio-, ponieważ występuje naturalnie w organizmach żywych – na tyle powszechnie, że znajdziemy go zarówno w komórkach bakteryjnych, mazi stawowej kręgowców, jak i macierzy międzykomórkowej w ludzkiej skórze.
 
Kwas hialuronowy – strażnik nawilżenia i młodości skóry
W każdym z wymienionych wyżej organizmów identyczne są: budowa i podstawowa rola kwasu hialuronowego polegająca na wiązaniu wody. Dzięki temu związek ów zapewnia pojedynczym komórkom oraz wysoko uorganizowanym tkankom odpowiednie nawilżenie, a przez to – odpowiednią objętość tkanki i jej sprężystość.
Widać to szczególnie dobrze na przykładzie skóry człowieka. W tej tkance naprawdę duże ilości kwasu hialuronowego znajdują się w tzw. macierzy międzykomórkowej skóry właściwej, czyli w przestrzeniach znajdujących się poza komórkami skóry. Tam właśnie gromadzi się aż połowa całkowitych zasobów tego związku w organizmie! Ponieważ w skórze znajdują się włókna białkowe (kolagenowe i elastynowe), dzięki odpowiedniej ilości wody związanej przez kwas hialuronowy, włókna te mogą zachować właściwe ułożenie i uporządkowanie struktury cząsteczkowej. W taki właśnie sposób kwas hialuronowy sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji tzw. białkowego rusztowania skóry, od którego zależą gładkość, jędrność, elastyczność tej tkanki. Efektem tego jest rzecz najbardziej pożądana dla pięknego wyglądu, czyli skóra bez zmarszczek; i dobrze nawilżona – co zapewnia już sam kwas hialuronowy.
 
Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej
Kwas hialuronowy możemy wykorzystać w medycynie estetycznej i kosmetologii na najrozmaitsze sposoby, a wciąż odkrywane są nowe jego zastosowania: do poprawy urody, przywrócenia lub zachowania utraconego piękna i młodości, a także do modelowania rysów, korekt czy wypełniania bruzd. Lista zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jest naprawdę długa i w naszym gabinecie obejmuje takie zastosowania tego związku, jak m.in.:
– wygładzanie zmarszczek;
– wypełnianie policzków;
– nawilżanie ust;
– wypełnienie bruzd wokół nosa i ust;
– powiększenie ust;
– modelowanie owalu twarzy;
– powiększenie kości policzkowych;
– modelowanie brody;
– korekta nosa;
– wypełnianie doliny łez.
 
Wybór zastosowań kwasu hialuronowego jest więc spory. I bardzo urozmaicony, bo – jak widać z powyższego zestawienia – można związek ten wykorzystać do uzyskania wielu bardzo różnych efektów: nawilżenia, wygładzenia, wypełnienia, modelowania, powiększania. Ten sam kwas hialuronowy !
Choć nie do końca ten sam...
 
Różne postaci kwasu hialuronowego
Bywa, że coś nazywa się tak samo, ale dzięki pewnym detalom staje się czymś innym, zachowując jednak właściwe sobie cechy. Tak jest w przypadku kwasu hialuronowego – może on bowiem występować w postaci molekuł o różnej wielkości, może też być aplikowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi cząstkami, które poprawiają lub modyfikują jego właściwości, nie zmieniając jednak tej podstawowej, czyli znakomitego potencjału wiązania molekuł wody. Tak oto w medycynie estetycznej wykorzystuje się kwas hialuronowy w następujących postaciach:
– ultracząsteczkowy lub drobnocząsteczkowy – dzięki małym rozmiarom cząsteczek, kwas hialuronowy w tych postaciach potrafi znakomicie wnikać w skórę (aż do warstwy skóry właściwej!), dlatego obie wymienione formy tego związku znakomicie sprawdzą się w zabiegach, które wspomagają dogłębne nawilżanie tkanek (np. nawilżenie ust kwasem hialuronowym);
– wielkocząsteczkowy – ta postać sprawdzi się głównie jako wypełniacz (po zaaplikowaniu doskórnym) bądź wygładzacz (po nałożeniu na powierzchnię skóry), np. w wypełnieniu doliny łez, wypełnieniu bruzd wokół nosa i ust, wygładzaniu zmarszczek kwasem hialuronowym;
– nieusieciowany – to kwas hialuronowy bez towarzyszących innych cząstek, które wpływałyby na jego właściwości; stosowany głównie do poprawy nawilżenia i zapewnienia odpowiedniej gładkości i sprężystości skóry, dlatego też sprawdza się np. w wygładzaniu zmarszczek czy wspomaganie przy peelingach;
– usieciowany – cząsteczki kwasu hialuronowego połączone są tu z innymi składnikami chemicznymi i tworzą stabilną sieć. Owo sieciowanie kwasu hialuronowego wzmacnia wytrzymałość jego cząsteczek i czyni je odporniejszymi na procesy metaboliczne. Dzięki temu związek ten, którego cząstki naturalnie już po ok. 3 dniach rozciąłby występujący w organizmie enzym hialuronidaza, może utrzymać się w skórze nawet przez 18 miesięcy, a klienci Kliniki Medycyny Estetycznej Lenartowicz Clinic mogą cieszyć się bardzo długo efektami zabiegów, takich jak np. powiększenie kości policzkowych, modelowanie owalu twarzy, powiększenie ust czy korekta nosa.
 
I jeszcze jedna ważna informacja na koniec tego wpisu: aplikacja kwasu hialuronowego w skórę zawsze przynosi dwa rodzaje efektów:
– natychmiastową poprawę nawilżenia i wygładzenie skóry;
– postępującą w ciągu kilku tygodni rewitalizację skóry spowodowaną wzrostem ilości włókien kolagenowych i elastynowych.
Dzieje się tak, gdyż niezależnie od tego, czy w zabiegach stosowany jest kwas hialuronowy nieusieciowany czy usieciowany, zaaplikowanie tego związku w roli nawilżacza lub wypełniacza zawsze stymuluje fibroblasty skóry. To komórki, których rolą jest produkcja kolagenu i elastyny oraz – co istotne – także samego kwasu hialuronowego.
 
Teraz już wiecie, dlaczego kwas hialuronowy w pełni zasługuje na miano super nawilżacza i super wypełniacza, a efektami jego zastosowania są głębokie nawilżenie, poprawa jakości skóry, bardziej harmonijne rysy twarzy i lepszy wygląd.
 

Masz pytanie  ?  Chcesz umówić wizytę  ? 


Zadzwoń +48 888 264 686 albo napisz : biuro@lenartowiczclinic.pl
< Powrót do listy
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.