Zadzwoń do nas

Blog

Fotostarzenie skóry – niechciana pamiątka po lecie...
29.09.2021

Kochamy słońce, ale czy nasza skóra również? Poznaj negatywne skutki promieniowania UV i sposoby, aby im zapobiec!


Wracamy z wakacji i kiedy tylko opadnie euforia urlopowa, po spojrzeniu w lustro, zamiast podziwiać wciąż jeszcze widoczną opaleniznę, zaczynamy dostrzegać... fakty. A te przedstawiać się mogą następująco: sucha, a nawet przesuszona skóra, wyraźne zmarszczki, których na pewno jest więcej, niż było i do tego rozmaite przebarwienia. Tak – na pierwszy rzut oka – objawia się fotostarzenie skóry.

 

Fotostarzenie skóry definiuje się jako proces starzenia się tej tkanki, spowodowany wpływem promieniowania UV. Ze statystyk wynika, że ze wszystkich czynników zewnętrznych, które przyspieszają proces starzenia się skóry, to właśnie promieniowanie ultrafioletowe odpowiedzialne jest aż w 80% za pojawienie się na skórze oznak upływu czasu.

 

Dlaczego promieniowanie UV skutecznie powoduje fotostarzenie skóry?

Odpowiedź na to pytanie można zawrzeć w krótkim stwierdzeniu: ponieważ światło UV dociera do wszystkich warstw skóry i do tkanki podskórnej.

Najpłycej sięga promieniowanie UVC – jedynie do głębszych warstw naskórka. Nie ma się jednak co cieszyć, ponieważ ta właśnie część widma ultrafioletowego charakteryzuje się najwyższą energią, dlatego może wywołać rumień skóry i uszkodzenia DNA. Nieco głębiej, bo aż do skóry właściwej, dociera promieniowanie UVB. Może powodować oparzenia, rumień skóry, uszkodzenia DNA i komórek Langerhansa, które są elementami układu immunologicznego skóry. Może też doprowadzić do powstania związków mutagennych. Promieniowanie UVB potrafi zatem poważnie zaszkodzić jakości i zdrowiu większości warstw skóry. Najgorsze jest to, że fale UVA (część ultrafioletu, która wnika najgłębiej w skórę ze wszystkich pasm promieni nadfioletowych i dociera aż do tkanki podskórnej) potrafią wzmacniać szkodliwy wpływ promieniowania UVB. Same natomiast mogą doprowadzić do rozwoju reakcji fotoalergicznych i fototoksycznych, a także przyczynić się do powstania niezliczonej ilości wolnych rodników. Promieniowanie UVA sprzyja również powstaniu teleangiektazji (pajączków) oraz skutecznie uszkadza białka strukturalne skóry i DNA.

 

Fotostarzenie skóry – efekt stresu oksydacyjnego

Ponieważ najwięcej białek strukturalnych skóry znajduje się w macierzy międzykomórkowej, dlatego też fotostarzenie jest w znacznej mierze rezultatem defektów kolagenowo – elastynowego rusztowania skóry. Stąd właśnie niechcianą pamiątką z wakacji są charakterystyczne dla fotostarzenia zmarszczki i przesuszenia skóry. Na skórze dotkniętej fotostarzeniem widoczne są też przebarwienia posłoneczne. To rezultat nierównomiernego gromadzenia się melaniny – pigmentu skóry – i uszkodzenia komórek macierzystych, z których powstać miałyby melanocyty – komórki odpowiedzialne za wytwarzanie barwnika skóry.

Za wszystkie wspomniane uszkodzenia odpowiedzialne są wolne rodniki, których w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce powstaje tak dużo, że organizm nie radzi sobie z ich neutralizacją. Pojawia się wtedy stres oksydacyjny, który przyczynia się do uszkodzeń organelli komórkowych i błon komórkowych oraz DNA. Prowadzi to do zakłócenia metabolizmu komórkowego, które może być tak silne, że komórka umiera. Jeśli w wyniku działania promieniowania UV uszkodzone zostaną fibroblasty skóry, potencjał regeneracyjny tej tkanki zostanie w znacznym stopniu ograniczony. Oznacza to utrwalenie i pogłębienie takich niedoskonałości skórnych, jak zmarszczki, zaburzenia pigmentacji, przerost gruczołów łojowych czy teleangiektazje.

 

Fotoodmładzanie kontra fotostarzenie skóry

Niedoskonałości skóry będące wynikiem fotostarzenia na szczęście można leczyć – na tyle skutecznie, że po terapii od razu będzie widać poprawę stanu skóry. Przykładem takiego zabiegu jest fotoodmładzanie. Jest to zabieg nieinwazyjny; wykorzystuje się w nim zasadę, że podobne leczy się podobnym – czynnikiem usuwającym zmiany spowodowane przez światło słoneczne, jest bowiem... również światło. Jest to jednak światło o różnych długościach fal i bez frakcji UV, które na dodatek rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Takie światło generowane jest przez urządzenie IPL i potrafi likwidować jednocześnie wiele różnych niedoskonałości wynikających z fotostarzenia skóry. Światło IPL może działać także profilaktycznie i zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Dzięki fotoodmładzaniu można zlikwidować również przebarwienia na skórze, a przede wszystkim – doprowadzić do odmłodzenia skóry i jej regeneracji. Odnowie skóry dotkniętej fotostarzeniem przysłużą się też wszystkie terapie o działaniu antyoksydacyjnym, np. zabieg wykorzystujący biostymulator tkankowy Nucleofill.

 

W przebarwienia posłoneczne...

… celujemy zabiegami Dermamelan lub Cosmelan. Ten pierwszy umożliwia usunąć przebarwienia i odmłodzić skórę, która postarzała się pod wpływem działania światła słonecznego. Może być stosowany niezależnie od fototypu i rodzaju skóry, ponieważ daje się zawsze indywidualnie dopasować do potrzeb konkretnego pacjenta. Ponadto zabieg Dermamelan może być wykonywany o każdej porze roku. Natomiast Cosmelan to obecnie najskuteczniejsza kuracja wybielająca, dzięki której przebarwienia natychmiast ulegają rozjaśnieniu. Zabieg ten, podobnie jak Cosmelan, jest odpowiedni do każdego fototypu skóry i może być stosowany o każdej porze roku.

 

Zacznijmy jednak od peelingu

Zanim zabierzemy się za likwidację konkretnych niedoskonałości skórnych wynikających z fotostarzenia, dobrze jest wykonać peeling kawitacyjny, dzięki któremu odsłonią się młodsze warstwy skóry, zostanie ona nawilżona oraz przygotowana do dalszych zabiegów. Do głębszej ingerencji w skórę wykorzystany może zostać peeling medyczny, który nie tylko usuwa zrogowaciałe, suche i martwe komórki, ale także likwiduje wiele skutków fotostarzenia skóry – wpływa na odnowę naskórka i skóry, działa odmładzająco oraz likwiduje wywołane działaniem światła niedoskonałości, takie jak przebarwienia i zmarszczki. Indywidualnie dobrane kwasy peelingujące potrafią, nieomal dosłownie, zdziałać cuda na skórze – także na skórze dotkniętej fotostarzeniem.

Możesz się o tym przekonać osobiście – już dziś umów się na wizytę po wakacjach, bo na fotostarzenie skóry jest wiele sposobów. Podpowiemy, który zabieg będzie najskuteczniejszy dla Ciebie!


Zadzwoń +48 888 264 686 albo napisz : biuro@lenartowiczclinic.pl
< Powrót do listy
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.