Zadzwoń do nas

Blog

Bariera hydrolipidowa skóry – ważna nie tylko zimą!
26.01.2022

Przedstawiamy najlepsze zabiegi ochronne i regenerujące barierę hydrolipidową skóry.


Bariera hydrolipidowa, która znajduje się na powierzchni naskórka, jest naturalnym płaszczem chroniącym skórę, a przez to – całe nasze ciało. O tę perfekcyjnie przygotowaną do pełnienia swoich zadań osłonę trzeba dbać każdego dnia – tym bardziej teraz, czyli zimą i w sezonie grzewczym. 

 

W różnych okresach życia człowieka i w różnych warunkach środowiskowych zawartość poszczególnych składników tworzących barierę hydrolipidową zmienia się, ale zawsze naturalny płaszcz pokrywający powierzchnię naskórka tworzy mieszanina wody i lipidów. Woda pochodzi z potu, z kolei za produkcję frakcji lipidowej odpowiedzialne są gruczoły łojowe skóry, wydzielające sebum. Na sebum składają się głównie glicerydy, woski, skwalen, wolne kwasy tłuszczowe, estry cholesterolu i cholesterol, natomiast pot oprócz wody zawiera również jony różnych pierwiastków i niewielkie ilości innych składników, w tym kwasu mlekowego i mocznika, Wszystkie te substancje tworzą mieszaninę pokrywającą naskórek ochronną powłoką – cienką, ale pełniącą kilka ważnych ról. Otóż bariera hydrolipidowa:

  • zabezpiecza skórę przed niekorzystnymi warunkami środowiska zewnętrznego: wiatrem, mrozem, promieniami UV, zanieczyszczonym czy suchym powietrzem;
  • zapobiega ucieczce wilgoci ze skóry, czyli chroni przed transepidermalną (przeznaskórkową) utratą wody;
  • utrzymuje lekko kwaśne pH naskórka, dzięki czemu zapewnia właściwe środowisko do rozwoju korzystnego dla zdrowia naszej skóry mikrobiomu;
  • zabezpiecza przed wnikaniem do organizmu przez skórę zanieczyszczeń, czynników patogennych i alergenów.

 

Co szkodzi barierze hydrolipidowej skóry?

Winnymi uszkodzeń płaszcza ochronnego skóry bywają warunki środowiska, leki, nieleczone dermatozy lub... my sami. Najgroźniejsza bowiem dla bariery hydrolipidowej jest niewłaściwa pielęgnacja – szkodzą zarówno zaniedbania, jak i przesada, np. stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, nadmierne złuszczanie skóry, pomijanie pewnych etapów pielęgnacji czy nakładanie na skórę zbyt dużych ilości bioaktywnych składników zawartych w preparatach kosmetycznych. Wiele szkód czyni też oczyszczanie skóry z zastosowaniem agresywnie działających środków myjących, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub z centralnym ogrzewaniem czy w smogu.

 

Konsekwencje uszkodzenia bariery hydrolipidowej...

... odczuwa się zawsze na własnej skórze, która staje się sucha, zaczerwieniona, podrażniona – wszędzie tam, gdzie doszło do naruszenia naturalnego ochronnego płaszcza. W tych obszarach skóra może piec, łuszczyć się, a nawet mogą pojawić się wypryski czy nasilić zmiany trądzikowe. Naruszenie bariery hydrolipidowej skóry może objawiać się także szczypaniem czy swędzeniem po zaaplikowaniu kosmetyków – nawet tych, które były dotychczas dobrze tolerowane. Symptomem nadwątlenia jakości i szczelności warstwy ochronnej może być także natychmiastowe wchłanianie kosmetyków nawilżających przez skórę – to znak, że tkanka jest bardzo spragniona wilgoci.

 

Najlepsze zabiegi służące barierze hydrolipidowej skóry

W Lenartowicz Clinic wykonujemy zabiegi, które służą dobrej kondycji płaszcza hydrolipidowego, jak i te, dzięki którym można odbudować tę warstwę, kiedy doszło do jej uszkodzenia.

Do zabezpieczenia i wzmocnienia płaszcza hydrolipidowego skóry polecamy nasz autorski zabieg Hydra Perfect. Dzięki niemu zwiększa się zdolność naskórka do wiązania w nim wody, a jednocześnie zahamowana zostaje transepidermalna utrata wilgoci. Jest to możliwe dzięki wytworzeniu na powierzchni naskórka warstwy ochronnej. W rezultacie skóra stanie się gładka, zregenerowana, emanująca świeżością i młodzieńczym blaskiem.

Odnawiająco na naskórek zadziała zabieg Gold Touch. Dedykujemy go każdemu rodzajowi cery, a w szczególności – cerze dojrzałej, ponieważ dodatkowo znakomicie wygładza skórę i zapewnia jej skuteczną regenerację. Ponadto wycisza podrażnienia i zmniejsza napięcie skóry – objawy charakterystyczne w przypadku naruszenia bariery hydrolipidowej.

Osobom młodym, u których sebum wprawdzie jest wytwarzane na bieżąco, ale produkcję tę należy znormalizować (i uczynić to bez jednoczesnego wysuszenia skóry), polecamy Acne Control. Zabieg nie tylko tonuje aktywność gruczołów łojowych, ale także nawilża skórę, co wprowadza warstwę hydrolipidową w stan przypisanej jej naturalnej równowagi. Z kolei osobom o skórze starzejącej się, którym zależy na odnowie warstwy naskórkowej (i przy okazji na regeneracji skóry), polecamy inny nasz autorski zabieg – Forever Young.

Intensywne, długoterminowe wspomaganie działania bariery hydrolipidowej i jej regeneracja wymagają działań polegających na zaaplikowaniu składników bioaktywnych bezpośrednio do skóry. Może temu służyć mezoterapiabezigłowa lub igłowa z zastosowaniem dopasowanego do potrzeb skóry koktajlu składników bioaktywnych. Niezwykle efekty biorekonstrukcyjne przynosi skórze zabieg Nucleofill. Wykorzystujemy tu biostymulator tkankowy o trójkierunkowym mechanizmie działania – dzięki temu nie tylko aktywuje się procesy bioodnowy w skórze, ale także zmiata się wolne rodniki, które mogłyby uszkadzać głównie lipidową frakcję ochrony naskórkowej. Na dodatek zabieg głęboko nawadnia macierz międzykomórkową, co ma ogromne znaczenie dla zachowania odpowiedniego nawilżenia skóry w przypadku naruszonej bariery hydrolipidowej.

 

Przypominamy w tym miejscu o prawidłowej pielęgnacji pozabiegowej – to przysłowiowa kropka nad „i”, dzięki której ochronny płaszcz skóry odzyskuje przypisane mu przez naturę właściwości.

 

Sezon grzewczy w pełni, dlatego już dziś zadzwoń i umów się na zabiegi. Perfekcyjnie zatroszczymy się o dobrą kondycję płaszcza hydrolipidowego, czyli tej warstwy Twojej skóry, która jest niezwykle istotna dla zdrowia i urody całego ciała!


Zadzwoń +48 888 264 686 albo napisz : biuro@lenartowiczclinic.pl
< Powrót do listy
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.